Od poniedziałku 06.02.2017 r. do piątku 10.02.2017 r. codziennie w godzinach od 12:00 do 13:00 w Twoim Radiu 90,3 FM można posłuchać ciekawych audycji pt. „Segreguj odpady z korzyścią dla siebie i środowiska” a ponadto przez cały tydzień można wygrać piękne kalendarze na 2017r.
Gośćmi programu są: Katarzyna Rybaczuk – Zastępca Dyrektora Zarządu Usług Komunalnych w Stargardzie oraz Julita Siek – Główny Specjalista ds. odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych w Zarządzie Usług Komunalnych w Stargardzie.
W dotychczasowych programach można było dowiedzieć się po co właściwie segregujemy odpady i jakie namacalne korzyści płyną z segregacji odpadów, co to jest wstęga Möbiusa, ile lat rozkłada się butelka plastikowa, a ile słoik. Zapraszam do słuchania audycji oraz na nasz profil na Facebooku, na którym również udostępniamy audycje.
Segregacja jest bardzo ważna, ponieważ segregując odpady przyczynimy się do ochrony naszego środowiska naturalnego:
- zmniejszamy ilość odpadów trafiających na składowiska, dzięki czemu składowiska wolniej się zapełniają;
- chronimy wydobywanie naturalnych zasobów ziemi takich jak: ropa naftowa, złoża metali, czy drzewa.
- zmniejszamy koszty wytwarzania nowych produktów z odpadów względem produkcji nowych produktów z materiałów pierwotnych, co z korzyścią wpływa na ochronę środowiska. A mianowicie:
– redukujemy zużycie energii o ok.75%,
– redukujemy ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery o ok. 74%,
– wytwarzamy mniejsze ilości ścieków przemysłowych o 35%.
Poniedziałkowy program ( 06.02.2017r.) dotyczący korzyści płynących z segregacji do wysłuchania TUTAJ
Dlaczego segregacja tworzyw sztucznych jest taka ważna?
Niefrasobliwość ludzi doprowadziła do sytuacji, że obecnie szacuje się, że w wodach naszej planety pływa 150 mln ton plastiku. Ekolodzy ostrzegają, że jeżeli nie powstrzymamy tej tendencji to w 2025 r. na 3 tony ryb przypadnie 1 tona odpadów z plastiku, natomiast w 2050r. tworzyw sztucznych w wodach będzie więcej niż ryb. Tworzywa sztuczne wyrzucane do wody to zagrożenie dla ryb, żółwi, ptaków i ssaków. Kiedy większe fragmenty tworzyw sztucznych się rozkładają, do łańcucha pokarmowego przedostają się substancje trujące. Te w kolejnych etapach trafiają do organizmu człowieka wpływają na układ hormonalny przyczyniają się do obniżenia płodności, alergii i nowotworów.
Mało kto wie, że na świecie trwają badania i przygotowania do wielkiego projektu wyławiania odpadów z plastiku z mórz i oceanów. Na morzu Północnym – 23 km od wybrzeży Holandii znajduje się 100m długości pływak w kształcie litery „V” do którego przytwierdzona jest podwodna kurtyna, jest ona w stanie wyłapać 80 ton plastiku. Od 2017r. zaczyna się druga faza – u wybrzeży wysp japońskich kurtyna o długości 1 km przez 2 lata będzie pełnić identyczną funkcję. Od 2020r. na Oceanie Spokojnym ma być zrealizowany projekt docelowy mierzący 100 km długości.
Każdy z nas ma wpływ na to co dzieje się z naszym środowiskiem, naszym zdrowiem i ze zdrowiem naszych dzieci. Wystarczy oddzielać odpady opakowaniowe od pozostałej frakcji odpadów i wrzucać je do odpowiednich pojemników.
We wtorkowym programie – Julita Siek na temat tworzyw sztucznych.
Program ( 07.02.2017r.) dotyczący korzyści płynących z segregacji do wysłuchania TUTAJ
A w środę zapraszamy o godzinie 12:00 do posłuchania Katarzyny Rybaczuk w materiale na temat segregacji odpadów w postaci makulatury. Przypominam, że akcja edukacyjna trwa do piątku – codziennie inny ciekawy temat dotyczący segregacji i korzyści z niej płynących.