22 kwietnia czyli Światowy Dzień Ziemi to święto naszej planety, mające skłonić do refleksji i pochylenia się nad losem miejsca, w którym żyjemy. Ekologiczna refleksja ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

W tym ważnym dniu zastanówmy się co możemy zrobić dla naszej planety. Z pozoru proste działania, takie jak: oszczędzanie wody, segregacja odpadów, dbałość o zieleń i zwierzęta, wybór siły własnych mięśni zamiast silnika auta w drodze do pracy, unikanie produktów w dodatkowych opakowaniach podczas zakupów, korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, unikanie produktów w aerozolach czy kompostowanie bioodpadów mają olbrzymi wpływ na to w jakim świecie będziemy żyć za 5, 10 i więcej lat. Takie działania prowadzone przez jednego człowieka przemnożone przez miliardy osób na całym świecie dają wymierne efekty, ale prowadzić je musi zawsze poszczególna jednostka.
Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze środowisko, nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich. Segregujemy odpady dla siebie i dla przyszłych pokoleń. Każdy z nas chciałby żyć w pełni zdrowia i w czystym otoczeniu. Zróbmy coś w tym kierunku zaczynając od ograniczania ilości odpadów oraz od ich segregacji i właściwego przygotowywania do odbioru.

Dlatego dziś przypominamy zasady segregacji i radzimy co zrobić by ograniczyć ilości odpadów jakie powstają w naszych domach.

Co zrobić by produkować mniej odpadów?

  1. Zrób listę zakupów – unikniesz kupowania zbędnych rzeczy i marnotrawienia żywności.
  2. Używając toreb wielokrotnego użytku – ograniczasz ilość powstających odpadów.
  3. Używanie sztućców, talerzyków i kubków jednorazowych przyczynia się do zwiększonego produkowania odpadów.
  4. Plastikowa słomka do picia nie nadaje się do recyklingu. Zastanów się zanim ją użyjesz.
  5. Szkło można przetwarzać w nieskończoność. Nie wyrzucaj – wykorzystuj ponownie lub segreguj opakowania szklane.
  6. Naprawiaj zamiast wyrzucać.
  7. Korzystaj z Punktu Rzeczy Używanych.
  8. Nie wyrzucaj – wykorzystuj przedmioty wielokrotnie lub przekazuj je potrzebującym.
  9. Z 1 tony makulatury powstanie 900 kg czystego papieru. Zadbaj o lasy – segreguj.
  10. Wybierz produkty bez opakowań- ok. 16% ceny produktu to koszt opakowania, które wyrzucisz.

Nie bądź obojętny na środowisko – segreguj odpady. Robisz to również dla siebie.

Worek / pojemnik żółty

Wrzucamy: butelki PET, metale, opakowania wielomateriałowe
W przypadku odpadów z w. sztucznych, matali i opakowania wielomateriałowych wrzucanych do pojemnika żółtego przed wrzuceniem należy opróżnić opakowania, zgnieść butelki (zakręcić zakrętki lub wrzucić luzem), złożyć kartony (w przypadku odpadów wielomateriałowych).
Recykling wyrobów plastikowych jest istotny ze względu na długi czas ich biodegradacji. Mogą one zalegać na składowiskach nawet przez kilkaset lat. Jedna butelka PET rozkłada się ok. 400 lat. Tymczasem tworzywa te stanowią doskonałe materiały wtórne do ponownego przerobu w technologiach recyklingu. Zbieranie tworzyw sztucznych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia. Z 35 butelek PET można wyprodukować jedną bluzę z polaru.
Co powstaje w wyniku recyklingu: opakowania; butelki; ubrania np. kurtki bluzy polarowe; meble ogrodowe; folie; słupki drogowe; ogrodzenia; zabawki; długopisy; ekrany przeciwhałasowe; ramy okienne z PVC; oleje opałowe; płyty termoizolacyjne.

Worek / pojemnik zielony

Wrzucamy wyłącznie odpady opakowaniowe ze szkła: butelki, słoiki i szklane opakowania po kosmetykach.
Do pojemników zielonych nie można wrzucać:
– szkła płaskiego (szyby okienne i samochodowe, szkła zbrojonego, luster – mają inną temperaturę topnienia od szkła opakowaniowego i nie stopią się razem z butelkami i słoikami).
– szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych,
– żarówek, świetlówek, kineskopów, szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z jakąkolwiek pozostałością zawartości.– są to odpady niebezpieczne i te powinny być oddane w EKOPUNKCIE
Recykling szkła jest niezmiernie korzystny dla środowiska. Stłuczka szklana jest materiałem wielokrotnego użytku i może być przetwarzana w nieskończoność. Z 90% odzyskanego szkła można wytworzyć kolejne butelki i słoiki. Z odzyskanego szkła powstaje tzw. stłuczka szklana, która jest doskonałym suplementem dla wielu wyrobów.

Worek/pojemnik niebieski

Wrzucamy:  papier, makulatura, karton, gazety, książki, suchy, niezanieczyszczony papier, kartony złożone aby zmniejszać ich objętość
Nie wrzucamy: pieluch, mokrych ręczników papierowych, środków higienicznych, kartonów po mleku i sokach, tapet, worków po cemencie,
Z papieru można wytworzyć ponad 5 000 rodzajów produktów. Oprócz papieru do pisania czy serwetek mogą to być: taśmy maskujące/ochraniające; banknoty; klosze oświetleniowe; bandaże; maseczki ochronne; fartuchy szpitalne; filtry do kawy; abażury; izolacja samochodowa; doniczki i podstawki; opakowania do jajek.
Papier można przetwarzać 7 krotnie.
1 tona makulatury pozwala na uratowanie aż 17 drzew oraz na oszczędność 75% energii, 26,000 litrów wody, redukcję 74% zanieczyszczeń atmosfery i 35% ścieków przemysłowych. Oszczędzamy również miejsce na składowisku odpadów.

Pojemnik brązowy BIO

Wrzucamy: stałe odpady kuchenne w postaci resztek żywności, np. owoce i warzywa, ogryzki, obierki, stare pieczywo, inne przeterminowane artykuły spożywcze bez opakowań.
Nie wrzucamy: opakowań, odpadów w opakowaniach, tacek, folii, woreczków, garnków, słoików, odpadów w postaci wędlin, mięsa, kości i ryb oraz produktów płynnych, np. zupy, sosy.
Co powstaje z odpadów kuchennych: odpady kuchenne są idealnym materiałem do wytwarzania produktu w postaci kompostu. Kompost powstaje na Instalacji Komunalnej, ale każdy mieszkaniec może również wytwarzać go na własnej nieruchomości, ograniczając w ten sposób masę wytwarzanych odpadów. Dodatkowo, właściciele nieruchomości jednorodzinnych kompostując bioodpady mogą skorzystać z ulgi w opłacie w wysokości 4 zł.

Worek brązowy

Jest to worek przeznaczony na odpady zielone.
Wrzucamy: odpady zielone w postaci drobnych gałązek, kwiatów, trawy i liści.
Co powstaje z odpadów zielonych: odpady zielone są idealnym materiałem do wytwarzania produktu w postaci kompostu. Kompost powstaje na Instalacji Komunalnej, ale każdy mieszkaniec może również wytwarzać go na własnej nieruchomości, ograniczając w ten sposób masę wytwarzanych odpadów. Dodatkowo, właściciele nieruchomości jednorodzinnych kompostując bioodpady w postaci odpadów zielonych lub kuchennych mogą skorzystać z ulgi w opłacie w wysokości 4 zł.

KOMPOSTOWANIE BIOODPADÓW = OGRANICZANIE POWSTAWANIA ODPADÓW = ULGA 4 zł

Czy wiesz, że…

BIOODPADY to odpady, które ulegają szybkiej biodegradacji (rozkładowi), z których powstaje produkt w postaci KOMPOSTU. Do bioodpadów zalicza się zarówno trawę, liście, drobne gałązki, oraz odpady kuchenne.
W Stargardzie BIOODPADY zbierane są w podziale na dwie frakcje:
– do worków brązowych zbieramy trawę liście i drobne gałązki,
– do pojemników brązowych zbieramy roślinne odpady kuchenne w postaci resztek żywności.
Taki podział pozwala na zagospodarowanie tych odpadów z zastosowaniem odpowiednich dla poszczególnych frakcji technologii.

Odpady w postaci maseczek i rękawiczek jednorazowych

W dobie koronawirusa, pamiętaj o właściwym postępowaniu z odpadami w postaci zużytych maseczek oraz rękawiczek jednorazowych.
Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu przygotował specjalne wytyczne dla gmin, osób zdrowych objętych kwarantanną oraz dla osób stosujących środki zapobiegawcze np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniani się koronowirusa, osób przebywających w izolacji oraz podmiotów zajmujących się odbiorem odpadów i gospodarowaniem nimi. Czytaj dalej…